TEMİZ ÇEVRE SAĞLIKLI HAYAT

HAKKINDA

 1. Evlerde kızartmalarda kullanılan bitkisel yağların (ayçiçek ve zeytin yağları) kızartma sonrası tekrar kullanılmaz hale geldiği durumda lavabolara ve çöpe dökülmesi çevreye ve su kaynaklarına büyük zararlar vermektedir. Bu proje ile Türkiye genelinde bitkisel atık yağlar toplanarak çevre kirliliğinin önlenmesi sağlanmış olacaktır. Toplanan bitkisel atık yağlar geri dönüşüme kazandırılarak elde edilecek gelirlerle engelli vatandaşlarımızın ihtiyaçları karşılanacaktır.
 2. Projenin uygulanması; evlerde kızartma sonrası pet şişe vb. bir kapalı kapta biriktirilecek olan yağlar; okul, cami, muhtarlık ve merkezi yerlerdeki toplama noktalarındaki yerleştirilen proje logolu yeşil bidonlara pet şişeyle birlikte ağzı kapalı vaziyette bırakmak suretiyle gerçekleştirilecektir.
 3. Haziran 2013’te İstanbul, Temmuz ve Ağustos 2013 aylarında Ankara, İzmir ve Bursa’da başlatılacaktır. Takip edecek aylarda ise diğer büyükşehirler başta olmak üzere 81 ile yayılacaktır.
 4. Projede birlikte çalışan kurumlar şunlardır;
  • T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı
  • T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı
  • T.C. Milli Eğitim Bakanlığı
  • Türkiye Çevre Koruma Vakfı
  • Diyanet İşleri Başkanlığı
  • Türkiye Belediyeler Birliği
  • Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu


SIKÇA SORULAN SORULAR

 1. Atık yağ topladım ne yapabilirim?

Cevap: Size en yakın okul, cami veya muhtarlıkta migros ve carrefour mağazalarında bulunan “Temiz Çevre Engelsiz Hayat” logolu yeşil bidona bir pet şişeyle birlikte ağzı kapalı olarak bırakabilirsiniz.

 1. Toplanan yağların gelirleri ne olacak?

Cevap: Toplanan yağlar biodizele dönüştürerek elde edilen gelirler Türkiye genelindeki engelli vatandaşlarımızın ihtiyaçlarında kullanılacaktır.

 1. Lavaboya ya da çöpe dökmenin zararları nelerdir?

Cevap: Lavaboya ya da çöpe dökülen yağlar şehir arıtma tesislerinde arıtılamadığı için akarsu, göl ve denizlere karışarak su kirliliğine sebep olmaktadır. İçme suyu kaynaklarına çok büyük zararları vardır. Ayrıca şehir kanalizasyon şebekelerinin tıkanmasına sebep olarak yoğun yağışlarda sel ve taşkınların meydana gelmesine neden olmaktadır.

 1. Lavaboya ya da çöpe dökmenin cezası var mı?

Cevap: Çevre Kanunu kapsamında dökülmesi yasaktır. Tespit edilmesi durumunda cezai işlemler belediyeler vasıtasıyla yapılmaktadır.

 1. Toplama bidonları nerede?

Cevap: Başta 16 Büyükşehirde olmak üzere okullar, camiler, muhtarlıklar ve belediyenin belirlediği merkezi yerlerde bulunmaktadır. Kısa bir süre içerisinde bidonlar 81 il merkezinde aynı şekilde yer alacaktır.

 1. Bulunduğum yere yakın toplama bidonu yok ne yapabilirim?

Cevap: Bulunduğunuz il ve ilçe bilgisinin de yer alacağı şekilde iletişim formumuz yoluyla bizimle irtibata geçmeniz halinde 1 ay içerisinde toplama bidonları o il ve ilçede yerleştirilecektir. Bu süre zarfında kapalı bir pet şişede toplamaya devam edebilirsiniz. Bidon dağıtımı yapıldığında sizinle iletişime geçerek bilgilendireceğiz.

 1. Türkiye de ne kadar atık yağ çıkıyor?

Cevap: Türkiye genelinde yıllık yaklaşık 300 bin ton bitkisel ve hayvansal atık yağ oluşmaktadır. Bunun %95’i kanalizasyonlara karışarak çevreyi, içme sularını ve denizleri kirletmektedir.

 1. Yağ ne kadar kullanılmalı?

Cevap: Bitkisel yağlar kızartmada en fazla 2 defa kullanılmalıdır. Daha fazla kullanılan yağlar insan sağlığına zararlıdır.

 1. Yağı defalarca kullanmanın zararları neler?

Cevap: Sindirim sistemine büyük zararlar verebilir. Midede yanma hissi oluşur. Fazla kullanılması durumunda yağ içerisinde çok fazla miktarda kanserojen maddeler oluşur.